Gejzírek és ásványok nyomában a Mátrában

Az ásványgyűjtés szenvedély. Fel kell rá készülni eszközökkel és lélekben is. A túrán sohasem tudhatod, hogy ki és mit fog találni, ki találja meg a legszebben csillogó „üveggyöngyöt”. Egy ásvány csak egy üveggyöngy azok számára, akik a csillogásra, a küllemre kíváncsiak a beltartalomra, a történetre nem. Ha a szép mellett az elképesztő sztorira is kíváncsi vagy, akkor velünk gyere megtalálni életed legszebb ásványát, könyvespolcod díszét.

A Mátra az ásványgyűjtők paradicsoma. Gyöngyössolymostól pár km-re északra található Asztag-kő, ami valaha, mint most a yellowstone-i gejzírek teszik, süvítve lövelte magasra mélyben fortyogó vizét. A Mátrától délre húzódó Pannon-tóból kiemelkedő tomboló vulkánok már elcsendesültek, a 13-14 millió évvel ezelőtt működő gejzír körül a mai szemnek kicsit furcsa kinézetű ősorrszarvúak, őzek, szarvasok legelhettek, fel-feltekintve a félelmetes medvekutya támadásától tartva.

A feltörő víz környezetét átalakította, a vulkánokból származó alapkőzetet (andezitet) átitatta a kovás forróvíz, nagyon kemény kőzetet, hidrokvarcitot hozva létre. Erre a kalapács alatt csengő-bongó és ércdúsulásokban gazdag kőzetre a vas és acél országa időszakában bányát nyitottak, amely már hosszú évekkel ezelőtt bezárt. A higany és antimon dúsulások kutatására nyitott árkok, horpák ma is fellelhetők, a kutatótáróból kikerült kőzeteket meddőhányó őrzi. A kövekben gyönyörű antimonit, barit, csillogó kvarckristályok bújnak meg. A feltört példányok üregeiből kitekintő ásványok téged látnak meg előszőr, több millió éves bezártságukat követően. Vajon ők, vagy Te mondod nekik majd, hogy „megtaláltalak, gyönyörű vagy és az enyém vagy”? Most vagy soha! Ne hagyd ki ezt az élményt!

Visegrádi geo-király találkozó: kalandos geotúra Vulkánusz, Danubius és Minerálusz királyok földjén (4-től 14 éves gyerekeknek)

  • Vadnézegető ősi elődökkel és még ősibb őskövületekkel
  • Geo-körtúra Vulkánusz és Minerálusz királyok országában, ahol
    • a kő elmondja útjának történetét
    • a sziklából forrás fakad
    • és a vulkán valóban kitör
  • Látogatóban Danubius király rezidenciáján, ahol
    • felfedezzük a Duna és a hegyek játékát
    • fogócska közben vagy kővé dermedsz, vagy Te leszel a Duna
  • A Kőtörő-kavicsgyárban a Duna partján, megismerjük a messziről vagy közelről érkező kavicsok csillogó-villogó belsejét, kiolvassuk belőlük történetüket

A Visegrádi fellegvár, a sípálya, a bobpálya, a lenyűgöző kilátás és mindaz a csoda, ami ott megtalálható, egyik sem létezhetne Vulkánusz, Minerálusz és Danubius királyok jótékony munkája nélkül. Az ő világukba repítünk el Téged. A helyi vadasparkba elvisszük az ott élők korai rokonait és olyan ősi élőlényekről is hallhatsz, amelyek egy ismeretlen valamikori világ létezéséről tanúskodnak. Vulkánusz és Minerálusz királyok földjén sétálva mesélnek majd nekünk a kövek arról, hogyan is kerültek ki ők a Föld gyomrából. Megértjük, hogy a Boglárka forrás miért is ott fakad, ahol éppen most csordogál. És mi fog történni a Békás-tónál? Egy igazi vulkánkitörésnek lehetsz a szemtanúja!

Tovább haladva Danubius király rezidenciáján kiderül, hogy a környező hegyek egykoron az eget ostromolták, de olyan is volt, amikor kicsi dombokká szelídültek. Most a Te tiszteletedre pont jók! Fogócskázásra éppen alkalmasak, de nem akármilyenre, Duna és vulkánfogócskára.

Végül a Duna partján, ahol a folyó beszorulva a hegyek közé, mint egy kis patak csobog, a Kőtörő-kavicsgyárban kinyomozzuk, hogy a csillogó belsejű kövecskék vajon honnét érkezhettek a kanyarodó folyó kalandos partjára. Azt gondolod, hogy Visegrád csak az ember-királyokról szól?! Nagyon tévedsz! A hatalmas geo-királyok nagylelkűen és kegyesen ajándékba adták nekik ezt a csodálatos környezetet. Gyere velünk, és Te is légy az Ő vendégük!

Tengerparti séta Hármashatáron innen és túl – geo-körtúra a Budai-hegységben

Budapest fantasztikus város. Fürdők, barlangok, zene, kultúra, építészet, történelem, gasztronómia mind-mind lenyűgözi az idelátogatót, kényezteti az itt lakót. Ennek a páratlan harmóniának a Duna, a Pesti-síkság és a budai hegyek adnak teret. Ki gondolná, hogy a hegyeknek is éppolyan izgalmas története van, mint magának a városnak! Gyere, és fedezd fel Te is! Az itteni kőzetek egy 200 millió éves trópusi tengerparton keletkeztek valahol lent délen, majd a kőzetlemezek kalandos utazásba kezdtek. Voltak nyugodt időszakok, mikor az idősebb képződményekkel fiatalabbak kerültek kapcsolatba, voltak nehezebb periódusok, mikor minden pusztult, úgy, mint a város mikor átszaladt rajta a történelem. Eldugott kőfejtőkben megmaradt mozaikokból, dombtetőn kiálló sziklák szövetéből áll össze a hegy története. Az Országos Kéktúra Budapest közeli szakaszát is magába foglaló sétánk útvonala látnivalókban rendkívül változatos. Utunk során egy sok éven át elfelejtett kis Árpád-kori templom, természetes és mesterséges kilátópontok gyönyörködtetnek, melyekről csodaszép panoráma tárul elénk. Túránk vége felé a Guckler Károly-kilátónál Budapest mesés látképét a tágabb táj rendezi egy tökéletes festménybe. Jó időben a Mátra, sőt akár a „palóc Olimposz”, a Karancs csúcsai is csipkézhetik a horizonzot.

Ebéd előtti séta a Tigrisköveknél a Hármashatár-hegyen

A melengető őszi napon, jól esik egy kis ebéd előtti séta a természetben. A bokrok közül fácánkakas rikoltása, a rétről tücsökciripelés muzsikája hallatszik, miközben színes lepkék szálldosnak virágról-virágra, és kakukkfű illata tölti be a levegőt. A hegyoldal köveit megvilágító fények még izgalmasabbá teszik a felszínüket, és segítenek megérteni, hogyan keletkeztek ezek a különleges formák. Mindez nem távoli helyszíneken, hanem Budapest közigazgatási határán belül!

Csatlakozz délelőtti sétánkhoz, melyen az őszi nap fényében rávilágítunk a múlt elfeledett kincseire, és időutazást teszünk a letűnt földtörténeti korokba. Gondolkoztál már azon, hogy miről tudnának mesélni azok a kövek, melyek a környék házait, kerítéseit díszítik? Hol keletkeztek és hogy kerültek ide?

A természet egy jó humorral megáldott, nagy játékos… Hegytetőre teszi azokat a kőzeteket, amelyek egykor, sok száz kilométerrel arrébb, trópusi sekélytengerekben keletkeztek. Ez a játék persze időigényes, millió években mérhető… Mi most két óra alatt fogjuk rekonstruálni több mint 200 millió év eseményeit, hogy aztán sokáig tartó, szép élmény váljon belőle!

Kőtigrisek, színes sziklák, izgalmas kísérletek, geomóka a Budai-hegységben 5-14 éveseknek

Gondolkoztál már azon, ki vihette fel az óriás köveket a hegy tetejére? Szeretsz kirándulni, a természetben játszani? Ha igen, akkor a legjobb helyen jársz! Egy olyan időutazásra hívunk, ahol domboldali labirintusban kalandozunk, tengerparti tigrisek nyomába iramodunk, mi leszünk a kanyot kivájó folyó, bányákban kövek belsejében kincskeket keresünk. Most egy rövid időre te is a tudósok bőrébe bújhatsz. Kukkants bele varázsládánkba, próbáld ki a geológusok eszközeit, és fedezd fel a kövek és őslények világát! Nyomozásaink során sokféle követ látunk és gyűjtünk, és ha ügyes vagy, még apró ajándékok is elő fognak kerülni. Amíg te játszol, anya, apa, tesó sem fog unatkozni – ők is részesei lesznek a kalandnak!