Vetőkarcok és kalcit kristályok

Miért kellenek törések az életünkben? – geológus szemmel a Róka-hegyi kőfejtőben, Csillaghegyen

Budapest. Sokunk otthona, munkahelye, mindannyiunk fővárosa. Büszkék vagyunk jellegzetes építészeti örökségére, történelmére, sokszínű kulturális életére. Ahogy az egyén életében, úgy Budapest történetében is voltak békés korszakok, de éppúgy jellemzőek az ezeket megakasztó események, törések, amik lehetőséget teremtenek a fejlődésre, változásra.

Azonban Budapest ennél is több titkot rejt. Története túlnyúlik az emberi emlékezés határain, megannyi izgalmas eseményt, békés korszakot, vagy éppen törést kellett elszenvednie, hogy kialakuljon mai arculata és földtani öröksége. Túránk során ezen a történeten „sétálunk végig”, és hagyjuk, hogy elmeséljék a kövek a maguk, évmilliókon átívelő históriáját, mely során milliónyi „ránc” és seb keletkezett rajtuk. Azonban törések nélkül, ahogy majd a túrán hallani fogjuk, ma nem használhatnánk autót, nem lennének fürdőink, karsztvizeink, sőt ezek a törések teszik lehetővé, hogy a mostani életszínvonalunkat élhessük.

Túránkon végigmásszuk a csillaghegyi Róka-hegy bányaszintjeit összekötő lépcsőket, megnézünk eocén korú tengeralatti lejtő üledékeket, több mint 200 millió éves mészköveket, egyedülálló paleokarszt-töbröket, bekukkantunk természetes és mesterséges barlangokba. És amik mindezeket térben és időben összekötik, megismerjük a bányában feltárt vetőket, az apró sziklarepedésektől a hegyeket kiemelő hatalmas törésekig. Tarts velünk ezen a körtúránkon, ahol együtt megtanuljuk egy geológus szemével látni és olvasni a néhol hatalmas, néhol apró, de nagy jelentőségű sziklarepedéseket, töréseket, mindezt Budapesttől pár perc sétára. Figyelem, lehetséges mellékhatásként előfordulhat, hogy a túra után már egészen más szemmel fogod nézni majd sziklafalakat! 🙂

Naszály – az Országos Kéktúra délceg hercege a Cserhátban (jún.10.)

A budai hegyekről, a körgyűrűről észak felé nézve a sokarcú Naszályon akad meg tekintetünk. Ő a sokak számára ismeretlen ismerős, a délceg herceg. A Cserhát legmagasabb hegyén látványos kilátópontok, mondákkal teli barlangok, a földtörténeti időkútba bepillantást engedő kőfejtők emelnek minket a mindennapok fölé. Miért ilyen meredek a hegyoldal? Hogyan rejthet egyszerre szenet, mészkövet, dolomitot, homokkövet, agyagot is a gyomra? Hol talált menedéket a közeli faluban megzavart násznép? Izgalmas kérdések sorára kapunk majd választ. A Látó-hegy dolomitsziklájáról új nézőpontból csodálhatjuk meg a Visegrádi-várat, a Szentendrei-szigetet és az azt körbeölelő Dunát. Egyik legmélyebb hazai barlangunk bejáratánál beleszippanthatsz a nyáron hűsítő, télen langyos levegőbe, de az északi hegyoldalon egy háromtermes barlang is felfedezésre vár. Gyere velünk! Tizenegy kilométeres túránk végére a földtörténeti múlt 170 millió éve kerül a hátizsákodba kellemes túraélménybe csomagolva. Csak bírd lehozni!

Tengerparti séta Hármashatáron innen és túl – geo-körtúra a Budai-hegységben

Budapest fantasztikus város. Fürdők, barlangok, zene, kultúra, építészet, történelem, gasztronómia mind-mind lenyűgözi az idelátogatót, kényezteti az itt lakót. Ennek a páratlan harmóniának a Duna, a Pesti-síkság és a budai hegyek adnak teret. Ki gondolná, hogy a hegyeknek is éppolyan izgalmas története van, mint magának a városnak! Gyere, és fedezd fel Te is! Az itteni kőzetek egy 200 millió éves trópusi tengerparton keletkeztek valahol lent délen, majd a kőzetlemezek kalandos utazásba kezdtek. Voltak nyugodt időszakok, mikor az idősebb képződményekkel fiatalabbak kerültek kapcsolatba, voltak nehezebb periódusok, mikor minden pusztult, úgy, mint a város mikor átszaladt rajta a történelem. Eldugott kőfejtőkben megmaradt mozaikokból, dombtetőn kiálló sziklák szövetéből áll össze a hegy története. Az Országos Kéktúra Budapest közeli szakaszát is magába foglaló sétánk útvonala látnivalókban rendkívül változatos. Utunk során egy sok éven át elfelejtett kis Árpád-kori templom, természetes és mesterséges kilátópontok gyönyörködtetnek, melyekről csodaszép panoráma tárul elénk. Túránk vége felé a Guckler Károly-kilátónál Budapest mesés látképét a tágabb táj rendezi egy tökéletes festménybe. Jó időben a Mátra, sőt akár a “palóc Olimposz”, a Karancs csúcsai is csipkézhetik a horizonzot.

Öreg-kőben fiatal barlangok – geotúra az Országos Kéktúra mentén a Gerecsében OKT-11

Szeretnéd a Kéktúrát tovább színesíteni? Szeretnél a túra teljesítése közben a pecséteken túl egyedi élményekkel és érdekes információkkal is gazdagodni? Tarts velünk! Geológus kísérőd nagy biztonsággal elkalauzol az erdők-mezők kanyargós útjain, és az útvonal közelébe eső látnivalókat is megmutatja számodra. Sajátos szemüvegén keresztül a kövek életre kelnek és mesélni kezdenek. Az idő dimenziója kinyílik, millió éves folyamatok lenyomatai tárulnak a szemünk elé.Hogyan került a hajdani, 200 millió évnél is idősebb élőlények mészváza a tenger mélyéről az Öreg-kő hegy tetejére? Hogyan, hol és miért alakultak ki a tömör kőzetben kisebb-nagyobb barlangok? Melyikben élt barlangi medve, neander-völgyi ősember? Ezekre a kérdésekre a helyszínen keresünk választ. A lenyűgöző, Jankovich-barlang termeiben sétálunk lámpánk fényénél vagy éppen napvilágnál. Felkeresünk marasztaló kilátóhelyeket, ahonnan megcsodálhatjuk az Esztergomi vár sziluettjét, a kanyargó Dunát és a láthatáron elnyújtózó hegységeket. Elidőzünk a Szalézi Rendház barátságos kolostoránál Péliföldszentkereszten, majd frissítőt veszünk a Gerecse Natúrpark Látogatóközpontban mielőtt tovább mennénk.Hol lehet Magyarországon lukacsos édesvízi mészkövön kialakított biztosított falon sziklát mászni? Mogyorósbánya fölött biztosan. A sziklamászó a fal tetején a helyi csillagászok táborába csöppenhet. Mi itt a helyszín harmadik adottságát, a sziklatetőkről nyíló pazar kilátást élvezhetjük öt hegység kontúrjait is számba véve.

Pecsételő helyek: OKTPH_61_1; OKTPH_61_2; OKTPH_62

Vizek munkája a láthatatlanon is túl, csodavilág néző az Aggteleki-karszton

Aggtelek hallatán a Világörökség részét képező Baradla-barlang jut eszébe mindenkinek. És valóban ez az a hely, amit az idelátogató nem hagyhat ki. Az Aggteleki-karszt ennél azonban sokkal több. A barlangászok számára már-már kultikus helynek számító Alsó-hegy lenyűgöző látványú, hívogató oldalán felkapaszkodva egy tágas fennsík csodaországába csöppenünk. Mintha egy másik világba kerültünk volna, ahol a futó és búvó vizek megengedik, hogy gyönyörködjünk vidám játékukban. A magyar-szlovák határ mesterséges, festett határkövei szégyenlősen pironkodnak a természet keze által alkotott tökéletes egységben. A tisztafehér világító mészkövek és a víz százezer évek óta tartó szerelmének jutalmazottja a pompás erdőkben sétáló turista. Az Országos Kéktúra itteni, alig látogatott szakaszán a víznyelők, karsztforrások, barlangok, zsombolyok úgy sorakoznak, mint máshol a bokrok és tisztások. Nincs ilyen máshol az országban, egészen egyedi. A nap egy barlangász múzeumban kezdődik, és a felújított Szádvárban ér véget. Kell a két, ember által alkotott reggeli és esti sarokkő, mialatt napközben végleg megigéz Téged az élő és csodálatos természet. Gyere velünk az Aggteleki-karszt szívébe, ahol a Te szíved is csak a széppel fog feltöltődni. A velünk tartóknak másnapi túránkat is szeretettel ajánljuk.