Gejzírek és ásványok nyomában a Mátrában

Az ásványgyűjtés szenvedély. Fel kell rá készülni eszközökkel és lélekben is. A túrán sohasem tudhatod, hogy ki és mit fog találni, ki találja meg a legszebben csillogó „üveggyöngyöt”. Egy ásvány csak egy üveggyöngy azok számára, akik a csillogásra, a küllemre kíváncsiak a beltartalomra, a történetre nem. Ha a szép mellett az elképesztő sztorira is kíváncsi vagy, akkor velünk gyere megtalálni életed legszebb ásványát, könyvespolcod díszét.

A Mátra az ásványgyűjtők paradicsoma. Gyöngyössolymostól pár km-re északra található Asztag-kő, ami valaha, mint most a yellowstone-i gejzírek teszik, süvítve lövelte magasra mélyben fortyogó vizét. A Mátrától délre húzódó Pannon-tóból kiemelkedő tomboló vulkánok már elcsendesültek, a 13-14 millió évvel ezelőtt működő gejzír körül a mai szemnek kicsit furcsa kinézetű ősorrszarvúak, őzek, szarvasok legelhettek, fel-feltekintve a félelmetes medvekutya támadásától tartva.

A feltörő víz környezetét átalakította, a vulkánokból származó alapkőzetet (andezitet) átitatta a kovás forróvíz, nagyon kemény kőzetet, hidrokvarcitot hozva létre. Erre a kalapács alatt csengő-bongó és ércdúsulásokban gazdag kőzetre a vas és acél országa időszakában bányát nyitottak, amely már hosszú évekkel ezelőtt bezárt. A higany és antimon dúsulások kutatására nyitott árkok, horpák ma is fellelhetők, a kutatótáróból kikerült kőzeteket meddőhányó őrzi. A kövekben gyönyörű antimonit, barit, csillogó kvarckristályok bújnak meg. A feltört példányok üregeiből kitekintő ásványok téged látnak meg előszőr, több millió éves bezártságukat követően. Vajon ők, vagy Te mondod nekik majd, hogy „megtaláltalak, gyönyörű vagy és az enyém vagy”? Most vagy soha! Ne hagyd ki ezt az élményt!

Visegrádi geo-király találkozó: kalandos geotúra Vulkánusz, Danubius és Minerálusz királyok földjén (4-től 14 éves gyerekeknek)

  • Vadnézegető ősi elődökkel és még ősibb őskövületekkel
  • Geo-körtúra Vulkánusz és Minerálusz királyok országában, ahol
    • a kő elmondja útjának történetét
    • a sziklából forrás fakad
    • és a vulkán valóban kitör
  • Látogatóban Danubius király rezidenciáján, ahol
    • felfedezzük a Duna és a hegyek játékát
    • fogócska közben vagy kővé dermedsz, vagy Te leszel a Duna
  • A Kőtörő-kavicsgyárban a Duna partján, megismerjük a messziről vagy közelről érkező kavicsok csillogó-villogó belsejét, kiolvassuk belőlük történetüket

A Visegrádi fellegvár, a sípálya, a bobpálya, a lenyűgöző kilátás és mindaz a csoda, ami ott megtalálható, egyik sem létezhetne Vulkánusz, Minerálusz és Danubius királyok jótékony munkája nélkül. Az ő világukba repítünk el Téged. A helyi vadasparkba elvisszük az ott élők korai rokonait és olyan ősi élőlényekről is hallhatsz, amelyek egy ismeretlen valamikori világ létezéséről tanúskodnak. Vulkánusz és Minerálusz királyok földjén sétálva mesélnek majd nekünk a kövek arról, hogyan is kerültek ki ők a Föld gyomrából. Megértjük, hogy a Boglárka forrás miért is ott fakad, ahol éppen most csordogál. És mi fog történni a Békás-tónál? Egy igazi vulkánkitörésnek lehetsz a szemtanúja!

Tovább haladva Danubius király rezidenciáján kiderül, hogy a környező hegyek egykoron az eget ostromolták, de olyan is volt, amikor kicsi dombokká szelídültek. Most a Te tiszteletedre pont jók! Fogócskázásra éppen alkalmasak, de nem akármilyenre, Duna és vulkánfogócskára.

Végül a Duna partján, ahol a folyó beszorulva a hegyek közé, mint egy kis patak csobog, a Kőtörő-kavicsgyárban kinyomozzuk, hogy a csillogó belsejű kövecskék vajon honnét érkezhettek a kanyarodó folyó kalandos partjára. Azt gondolod, hogy Visegrád csak az ember-királyokról szól?! Nagyon tévedsz! A hatalmas geo-királyok nagylelkűen és kegyesen ajándékba adták nekik ezt a csodálatos környezetet. Gyere velünk, és Te is légy az Ő vendégük!

Naszály – az Országos Kéktúra délceg hercege a Cserhátban (jún.10.)

A budai hegyekről, a körgyűrűről észak felé nézve a sokarcú Naszályon akad meg tekintetünk. Ő a sokak számára ismeretlen ismerős, a délceg herceg. A Cserhát legmagasabb hegyén látványos kilátópontok, mondákkal teli barlangok, a földtörténeti időkútba bepillantást engedő kőfejtők emelnek minket a mindennapok fölé. Miért ilyen meredek a hegyoldal? Hogyan rejthet egyszerre szenet, mészkövet, dolomitot, homokkövet, agyagot is a gyomra? Hol talált menedéket a közeli faluban megzavart násznép? Izgalmas kérdések sorára kapunk majd választ. A Látó-hegy dolomitsziklájáról új nézőpontból csodálhatjuk meg a Visegrádi-várat, a Szentendrei-szigetet és az azt körbeölelő Dunát. Egyik legmélyebb hazai barlangunk bejáratánál beleszippanthatsz a nyáron hűsítő, télen langyos levegőbe, de az északi hegyoldalon egy háromtermes barlang is felfedezésre vár. Gyere velünk! Tizenegy kilométeres túránk végére a földtörténeti múlt 170 millió éve kerül a hátizsákodba kellemes túraélménybe csomagolva. Csak bírd lehozni!

Öreg-kőben fiatal barlangok – geotúra az Országos Kéktúra mentén a Gerecsében OKT-11

Szeretnéd a Kéktúrát tovább színesíteni? Szeretnél a túra teljesítése közben a pecséteken túl egyedi élményekkel és érdekes információkkal is gazdagodni? Tarts velünk! Geológus kísérőd nagy biztonsággal elkalauzol az erdők-mezők kanyargós útjain, és az útvonal közelébe eső látnivalókat is megmutatja számodra. Sajátos szemüvegén keresztül a kövek életre kelnek és mesélni kezdenek. Az idő dimenziója kinyílik, millió éves folyamatok lenyomatai tárulnak a szemünk elé.Hogyan került a hajdani, 200 millió évnél is idősebb élőlények mészváza a tenger mélyéről az Öreg-kő hegy tetejére? Hogyan, hol és miért alakultak ki a tömör kőzetben kisebb-nagyobb barlangok? Melyikben élt barlangi medve, neander-völgyi ősember? Ezekre a kérdésekre a helyszínen keresünk választ. A lenyűgöző, Jankovich-barlang termeiben sétálunk lámpánk fényénél vagy éppen napvilágnál. Felkeresünk marasztaló kilátóhelyeket, ahonnan megcsodálhatjuk az Esztergomi vár sziluettjét, a kanyargó Dunát és a láthatáron elnyújtózó hegységeket. Elidőzünk a Szalézi Rendház barátságos kolostoránál Péliföldszentkereszten, majd frissítőt veszünk a Gerecse Natúrpark Látogatóközpontban mielőtt tovább mennénk.Hol lehet Magyarországon lukacsos édesvízi mészkövön kialakított biztosított falon sziklát mászni? Mogyorósbánya fölött biztosan. A sziklamászó a fal tetején a helyi csillagászok táborába csöppenhet. Mi itt a helyszín harmadik adottságát, a sziklatetőkről nyíló pazar kilátást élvezhetjük öt hegység kontúrjait is számba véve.

Pecsételő helyek: OKTPH_61_1; OKTPH_61_2; OKTPH_62

Lassú csordogálás Baradlától Jósvafőig – a víz útjának követése az Aggteleki-karszton

Egy rejtélyes, szépnevű falucska, ahol a helyieknek ingyen van a termálvizes medence: Jósvafő, az Aggteleki-karszt Velencéje. Egy, a Világörökség részét képező barlang: az aggteleki Baradla-barlang. Az egész napi túra a víz körül forog e két végpont között. A felszínt és felszín alatti világot formáló kristálytiszta patakok, források, a félelmetes mélybe ásító víznyelők, zsombolyok világában kanyarog túraútvonalunk pontosan úgy, ahogy a víz folyik, fentről lefelé. Sétánk a barlang főbejáratától indul, de a felszínen. A bejárat fölötti mészkőbe talán tényleg az ördög szántott barázdákat, talán a természet. Bármelyik is tette, látványosra sikeredett. A karsztos térszínen kibúvó kőzetek, a borókás növényzettel borított dombok és elbújó vizek folyamatosan változó és áramló, mégis nyugodt országában barangolunk. A Vörös-tó bejáratnál mi is lebukunk a földalatti világba, ahol a barlang leghosszabb villanyvilágítással ellátott, talán legszebb szakaszán követjük a Styx-patak medrét. Közelről láthatjuk a színpompás függő- és állócseppköveket, Magyarország legmagasabbját is, a 19 méteres Csillagvizsgálót. Az Óriások termében a barlang akusztikájából kap a föld alatt túrázó ízelítőt. A felszíni sétát választók a kinti világban folytatják a tavakkal, forrásokkal díszített útjukat, hogy aztán újra találkozzanak a barlangból megérkező túratársakkal. Így lesz újra egy a csapat, egységben a természettel. Egy választható függőhídon való patak feletti átkelés után hívogatva vár minket az Öreg Malomhoz vendéglő egy búcsú kávé, sütemény vagy helyi ételek kínálatával. Gyere velünk és Te is járd végig annak a víznek útját, amelyik csodálatos barlangunk képződményeit formálta. Ha teljes élményt szeretnél, ajánljuk előző napi Szögligetről induló túránkat is, ami az Alsó-hegy fennsíkján halad, az Országos Kéktúra mentén.

Vizek munkája a láthatatlanon is túl, csodavilág néző az Aggteleki-karszton

Aggtelek hallatán a Világörökség részét képező Baradla-barlang jut eszébe mindenkinek. És valóban ez az a hely, amit az idelátogató nem hagyhat ki. Az Aggteleki-karszt ennél azonban sokkal több. A barlangászok számára már-már kultikus helynek számító Alsó-hegy lenyűgöző látványú, hívogató oldalán felkapaszkodva egy tágas fennsík csodaországába csöppenünk. Mintha egy másik világba kerültünk volna, ahol a futó és búvó vizek megengedik, hogy gyönyörködjünk vidám játékukban. A magyar-szlovák határ mesterséges, festett határkövei szégyenlősen pironkodnak a természet keze által alkotott tökéletes egységben. A tisztafehér világító mészkövek és a víz százezer évek óta tartó szerelmének jutalmazottja a pompás erdőkben sétáló turista. Az Országos Kéktúra itteni, alig látogatott szakaszán a víznyelők, karsztforrások, barlangok, zsombolyok úgy sorakoznak, mint máshol a bokrok és tisztások. Nincs ilyen máshol az országban, egészen egyedi. A nap egy barlangász múzeumban kezdődik, és a felújított Szádvárban ér véget. Kell a két, ember által alkotott reggeli és esti sarokkő, mialatt napközben végleg megigéz Téged az élő és csodálatos természet. Gyere velünk az Aggteleki-karszt szívébe, ahol a Te szíved is csak a széppel fog feltöltődni. A velünk tartóknak másnapi túránkat is szeretettel ajánljuk.

Ebéd előtti séta a Tigrisköveknél a Hármashatár-hegyen

A melengető őszi napon, jól esik egy kis ebéd előtti séta a természetben. A bokrok közül fácánkakas rikoltása, a rétről tücsökciripelés muzsikája hallatszik, miközben színes lepkék szálldosnak virágról-virágra, és kakukkfű illata tölti be a levegőt. A hegyoldal köveit megvilágító fények még izgalmasabbá teszik a felszínüket, és segítenek megérteni, hogyan keletkeztek ezek a különleges formák. Mindez nem távoli helyszíneken, hanem Budapest közigazgatási határán belül!

Csatlakozz délelőtti sétánkhoz, melyen az őszi nap fényében rávilágítunk a múlt elfeledett kincseire, és időutazást teszünk a letűnt földtörténeti korokba. Gondolkoztál már azon, hogy miről tudnának mesélni azok a kövek, melyek a környék házait, kerítéseit díszítik? Hol keletkeztek és hogy kerültek ide?

A természet egy jó humorral megáldott, nagy játékos… Hegytetőre teszi azokat a kőzeteket, amelyek egykor, sok száz kilométerrel arrébb, trópusi sekélytengerekben keletkeztek. Ez a játék persze időigényes, millió években mérhető… Mi most két óra alatt fogjuk rekonstruálni több mint 200 millió év eseményeit, hogy aztán sokáig tartó, szép élmény váljon belőle!

Kőtigrisek, színes sziklák, izgalmas kísérletek, geomóka a Budai-hegységben 5-14 éveseknek

Gondolkoztál már azon, ki vihette fel az óriás köveket a hegy tetejére? Szeretsz kirándulni, a természetben játszani? Ha igen, akkor a legjobb helyen jársz! Egy olyan időutazásra hívunk, ahol domboldali labirintusban kalandozunk, tengerparti tigrisek nyomába iramodunk, mi leszünk a kanyot kivájó folyó, bányákban kövek belsejében kincskeket keresünk. Most egy rövid időre te is a tudósok bőrébe bújhatsz. Kukkants bele varázsládánkba, próbáld ki a geológusok eszközeit, és fedezd fel a kövek és őslények világát! Nyomozásaink során sokféle követ látunk és gyűjtünk, és ha ügyes vagy, még apró ajándékok is elő fognak kerülni. Amíg te játszol, anya, apa, tesó sem fog unatkozni – ők is részesei lesznek a kalandnak!